Vitamīni

 

Katrs no mums zina ka vitamīni ir nepieciešam, lai mēs augtu lieli un stipri, lai mēs būtu veseli un vienmēr viss būtu labi. To visu mēs jau zinām no agras bērnības un to pašu arī mācām saviem bērniem. Tā tas, protams, arī ir, tās nav tikai kādas iedomas ko mamma stāstīja, lai mēs apēstu visu uzlikto ēdienu. Vitamīni, pavisam noteikti, ir ļoti svarīgi mūsu dzīvei un veselībai.


Vitamīni nodrošina tādus procesus kā augšana, imunitāte, maņu asums, enerģijas daudzums, prāta spējas, organisma kopējā darbība, īsāk sakot, teju viss kas notiek mūsu organismā ir, vismaz daļēji, pateicoties vitamīniem. Lielākā daļa vitamīnu mums ir jāuzņem ar ēdienu vai uztura bagātinātājiem, taču mēs visi ēdam un, ja piedomājam, vismaz nedaudz, pie tā, ko mēs ēdam, arī vitamīnu uzņemšana nav nekas īpašs. Vitamīni ir gan augļos gan dārzeņos, gan gaļas, piena un citos produktos. Ja pārtikas produkts nav pilnībā sintētiski ražots, tajā ir veselīgi un dabīgi vitamīni, mūsdienās arī sintētiski ražotajos produktos, protams, pievieno vitamīnus. Vitamīnus varam uzņemt pat vienkāršas pastaigas laikā, tas, protams, ir D vitamīns kuru uzņemam no saules stariem.


Ir diezgan daudz, dažādu vitamīnu. Tos apzīmē ar latīņu alfabēta burtiem vai pēc to ķīmiskās dabas. Daudziem vitamīniem tiek arī pievienoti cipari, piemērs ir B vitamīns kuram ir gan B1 gan B2 un vēl daudzi, B9, B12. Katram zināt visus vitamīnus un pārliecināties ka katrs tiek uzņemts pietiekošā daudzumā ir diezgan neiespējami un nav arī īpaši nepieciešams. Lielu daļu vitamīnu mēs uzņemam par to pat nenojaušot.


Kā jau saprotam, vitamīniem ir ļoti liela nozīme mūsu organismā. Taču, tos uzņemot ir jābūt arī uzmanīgiem, jo pārmērīga kāda vitamīna uzņemšana var novest pie līdzīgām problēmām kā tad, ja tas ir par maz. Ikdienā, mēs ar šādām problēmām nemēdzam sastapties, jo uzņemot pārtiku mēs, parasti, uzņemam normālas devas dažādu vitamīnu, bet kādu laiku ēdot vienu noteiktu pārtikas veidu kurā kāds vitamīns ir lielos daudzumos, var rasties problēmas kuru risināšanai var nākties vērsties pie mediķiem. Arī jau esošas slimības var radīt problēmas ar vitamīnu uzņemšanu vai pārstrādi.


Lielāka problēma mūsdienās ir vitamīnu deficīts. Turklāt, ne vienmēr cilvēka organismā trūkst tikai viens, konkrēts vitamīns, parasti šādos gadījumos, trūks vairāki vitamīni. Vitamīnu deficītu var ietekmēt ļoti daudzi faktori gan mūsu pašu ēšanas ieradumi gan arī tehnoloģijas ar kādām tiek ražota un gatavota pārtika, arī ģeogrāfiskie faktori un daudzi citi, protams arī materiālā puse ir nozīmīga. Ja ģimenē ir ierobežoti līdzekļi, tad ir paaugstināta iespēja ka var rasties sarežģījumi ar veselību tieši dēļ kādu konkrētu vitamīnu trūkuma.


Par vitamīniem var runāt ļoti daudz un plaši, bet viens ir pavisam skaidrs – tie mums ir ļoti nepieciešami. Ilglaicīga vitamīnu deficīta gadījumā ir iesējams saskarties ar ļoti smagām sekām. Ja mēs neesam pārliecināti par to, ka uzņemam visu vitamīnus pietiekošā daudzumā, varam vērsties pie ārsta un lūgt palīdzību. Iespējams mūsu diēta ir tāda, ka kāds vitamīns no tās izpaliek, iespējams arī ka kādi citi mūsu organisma faktori nosaka ka mums ir nepieciešams uzņemt kādus vitamīnus papildus, ir jālieto uztura bagātinātāji vai vienkārši jāpērk paši vitamīni aptiekā. Reti kad aizdomājamies ka arī galvassāpes var būt simptoms tam, ka mums trūkst kāda vitamīna.

 

Copyright 2016 © Pingviniem, All Rights Reserved.